Tvůrce webu je i pro tebe! Postav třeba web. Bez grafika. Bez kodéra. Hned.
wz

Mistrovství Světa 2017

Na našich stránkách moc o Mistrovství Světa nebo Mistrovství Evropy nepíšeme, ale protentokrát uděláme výjimku, protože letošní MS se konalo v České republice, konkrétně v severočeském Liberci. Stolněhokejovou akci takového formátu hostila naposledy v roce 2001 Plzeň. Po 16 letech se tedy ti nejlepší stolní hokejisté sešli v České republice.

Mistrovství se konalo v Home Credit Aréně, kde hrají své zápasy liberečtí Bílí tygři. Akci pořádal klub THC Stiga Elites. Samozřejmě pomáhali i dobrovolníci z ČASG. Mistrovství probíhalo od čtvrtka 15.6. do neděle 18.6.2017.

Ve čtvrtek byl na programu koncert kapely Queenie. V pátek již probíhaly turnaje v kategoriích VIP, juniorů, žen, veteránů a v každé kategorii i jejich družstev. Sobota patřila kategoriím jednotlivců a hlavně soutěži družstev. Poslední den mistrovství vyvrcholila soutěž jednotlivců a neoficiální kategorie U13, 50+ a hendikepovaní. Celkem bylo rozdáno 10 sad medailí a odtajněna jména mistrů světa.

V kategorii juniorů naši zemi reprezentovali Michal Kobrle (5. místo), Jan Sládek (20. místo), Jakub Matýsek (22. místo), Lukáš Kahoun (24. místo) a Vojtěch Bernát (32. místo). Titul mistra světa do 18 let vybojoval Oscar Henriksson (SWE), smutným finalistou se stal Nikita Zholobov (RUS), bronz bral Dmytro Litvinyuk (UKR). V družstvech se titulu dočkali hráči Ukrajiny (Dmytro Litvinyuk, Evgeniy Matantsev, Oleksii Korabel, Roman Ignatenko, Vladislav Semenchuk), ve finále si poradili s týmem Ruska (Nikita Zholobov, Sergey Ivanov, Dmitry Malygin, Andrey Chaplygin, Denis Matveev). V boji o třetí místo byli šťastnější hráči Norska (Magnus Klippen, Amund Risa Fylling, Oystein Klippen, Andreas Fjermestad) a na naše svěřence zbyla medaile bramborová.

Iva Mašková, Vlasta Gobyová, Hana Marešová a Miroslava Horáková. To je čtyřlístek, který hrál o cenné kovy v kategorii žen. Nejlépe si vedla Iva (18. místo), Vlasta (19. místo), Hanka (21. místo) a Miroslava (23. místo). Mistryní se stala Irina Vorobieva (RUS), stříbro si domů odváží Viktoriya Noselivska (UKR) a bronz získala Viktoria Gorodnitskaya (RUS). V kategorii družstev se našim holkám nedařilo a bylo z toho 5. místo. Nejlepší ženský tým mají v Lotyšsku (Elena Racenaja, Ilze Zuce-Tenča, Laima Kamzola). Stříbro získaly hráčky Ruska (Viktoria Gorodnitskaya, Maria Miloradova, Irina Vorobieva, Elena Nikitina) a bronz putoval do Švédska (Caroline Eriksson, Sissie Wikström, Susanna Pössl, Liv Österman, Anna Holmström).

Kategorie veteránů ve všech vzbuzovala naději na obhajobu zlata z Petrohradu. Pokusit se o to měl tým ve složení Jan Dryák, Pavel Plešák, Václav Pikl, Daniel Matýsek a David Šmíd. Našim nejzkušenějším, ale vystavil v semifinále stopku tým Švédska (Joakim Lundin, Anders Ekestubbe, Peter Ostlund, Rickard Sjöstedt, Fidde Hansson), pozdější šampioni. Druzí skončili veteráni z Ruska (Alexey Titov, Dmitriy Petrov, Stanislav Lutay, Igor Masloboev, Alexey Chernov). Naši si pak o třetí místo poradili s reprezentací Lotyšska a doma zůstává bronzová medaile. V jednotlivcích jsme drželi palce naší největší naději Janu Dryákovi, který měl s sebou své "Ultras" stejně jako v Petrohradu. Po výborné základní skupině cestu za medailí zastavil Alexey Titov z Ruska, pozdější vítěz. Stříbro putuje do Norska díky Yngve Aasheimovi. Po zlatu z Petrohradu přidal do své sbírky bronz Stanislav Lutay z Ruska.

V sobotu se v ranních hodinách konala základní skupina kategorie jednotlivců a poté celá soutěž družstev. Začínalo se soutěži družstev a to základní skupinou. Systém turnaje byl následovný: 2 základní skupiny, první čtyři týmy postupují do play off. Ve skupině nás čekali Švýcaři, Slovinci, Němci, Maďaři, Estonci, Švédi a Lotyši. Samozřejmě čím lepší umístění v základní skupině, tím větší pravděpodobnost, že na, od roku 2009 neporažený, tým Ruska narazíme až ve finále. A jelikož jsme na domácí šampionát poskládali nejsilnější možnou sestavu (Patrik Petr, Zdeněk Matoušek ml., Jan Dryák, Leoš Hvižď ml., Lukáš Turoň, Filip Hamáček, Michal Hvižď, Kryštof Lebl, Michal Kobrle, Jiří Chylík ml.), mohli jsme doufat, že po mnoha letech zacinká nějaký cenný kov i v této kategorii. Základ tedy byl vyhnout se týmu Ruska. To znamenalo vyhrát základní skupinu. Tomu, ale mnoho lidí nevěřilo. Ale podařilo se nám všechny zaskočit a porazit jak Lotyše, tak Švédy a celou skupinu vyhrát. V play off jsme z prvního místa ve skupině narazli na 4 z druhé skupiny a to naše sousedy ze Slovenska. S těmi jsme si poradili a už nás čekal velmi ambiciózní tým z Ukrajiny. Všichni už věřili a doufali, že minimálně zopakujeme 16 let starý úspěch (stříbrná medaile). Tým Ukrajiny jsme skutečně porazili a mohli slavit postup do finále. V něm na nás čekal soupeř, ze všech nejtěžší. Nejeden přítomný doufal, že se povede další "zázrak na ledě" a zlato zůstane doma. Tým Ruska (Maxim Borisov, Yanis Galuzo, Veniamin Gerasimov, Alexey Zaharov, Alexey Titov, Nikita Zholobov, Arseniy Stolyarov, Alexander Miloradov, Sergey Ivanov, Dmitriy Petrov) ale ukázal proč je nejlepší na světě. Sice do posledního kola stále byla naděje, ale nakonec se český tým musel sklonit před soupeřem. To ale vůbec nevadí, druhé místo je obrovský úspěch!!! Třetí místo putuje na Ukrajinu (Dmytro Litvinyuk, Mykhaylo Spivakovskyy, Yevhen Levdansky, Evgeniy Matantsev, Oleksii Korabel, Mykhaylo Shalomayev, Viktoriya Noselivska, Vitaliy Sapozhnikov, Roman Ignatenko, Igor Zaporojets).

V neděli byly na pořadu výkonostní skupiny jednotlivců. Nejcennější trofej o kterou se hraje obhajoval Maxim Borisov (RUS). Velkým konkurentem mu měl být Mistr Evropy, lídr světového žebříčku a vítěz WTHT 2017 Edgars Caics z Lotyšska. A také tomu tak bylo. Ve strhující bitvě o titul jsme se dočkali prodloužení sedmého zápasu. Jeden jediný gól rozhodl o světovém šampionovi. Šťastnější byl Edgars Caics a stal se mistřem světa a libereckou halou mohla zaznít lotyšská hymna. Třetím kdo si v nejprestižnější kategorii odvezl medaili byl juniorský mistr světa Oscar Henriksson. Z čechů zahráli nejlépe Patrik Petr (12. místo), Lukáš Turoň (13. místo) a Leoš Hvižď (19. místo). Filip Hamáček skončil na 25. místě, Zdeněk Matoušek ml. na 34., Daniel Matýsek na 59., Jiří Chylík na 60. a Miroslav Černoch na 90. místě.

Po Mistrovství světa čeká všechny hráče letní pauza, během které se dál konají turnaje Žabka Tour Prag Open i Světové ligy. Nicméně sezona začíná v Teplýšovicích 23.9.2017 prvním kolem Českého poháru 2017/18.

Autor: Zdeněk Matoušek ml.